Manželé se smějí v teplé kuchyni, za nimi nový kotel na zdi

Vaillant ecoTEC pure vs ecoTEC exclusive: v čem je rozdíl a který vybrat

Výměna kotle na klíč

Termín znáte předem·Starý kotel odvezeme·Obě revize v ceně

Nezávazně poptat →

5,0 recenze na Google

Nejlevnější a nejdražší Vaillant z naší nabídky vedle sebe: ecoTEC pure je vstupní řada, ecoTEC exclusive nejvyšší řada výrobce. Srovnat je jde jen u kotle jen pro vytápění 25 kW, protože exclusive máme v nabídce pouze jako VU 25CS/1‑7: stojí 88 000 Kč na klíč, pure VU 246/7‑2 71 000 Kč — rozdíl 17 000 Kč. Za ten příplatek dostanete prémiovou třídu a modulaci od 2,8 kW místo 8,3 kW. Kombinovaný kotel má z této dvojice jen pure (VUW 236/7‑2 za 70 300 Kč).

Aktualizováno 5. 11. 2026 Stanislav Vavroušek, technik a odpovědná osoba za oprávnění TIČR TIČR ev. č. 3891/26/PZ‑M ceny předem, ne na faktuře
ecoTEC pure VU 246/7‑2 jen pro topeníod 71 000 Kčna klíč, vstupní třída, 8,3–26,1 kW (24 kW při 80/60 °C)
ecoTEC exclusive VU 25CS/1‑7 jen pro topeníod 88 000 Kčna klíč, nejvyšší řada Vaillantu, 2,8–26,4 kW
Rozdíl17 000 Kčve prospěch pure; pure VU 246/7‑2 na hraně (posoudí technik), exclusive nad 24 kW (střecha nebo komín v nabídce)

Ceny jsou z naší cenové politiky pro vzorový dům (spočítáno 5. 11. 2026) a obsahují kotel, demontáž a odvoz starého, montáž a obě revize. Odkouření fasádou je v ceně jen u kotlů do 24 kW jmenovitého výkonu (vyhláška č. 146/2024 Sb., § 48 odst. 2): z této dvojice to je kombi pure VUW 236/7‑2 (20,2 kW do topení, 24,0 kW pro teplou vodu = přesně na limitu).

Pure VU 246/7‑2 má jmenovitě 24 kW při 80/60 °C (26,1 kW při 50/30 °C), tedy na hraně — cena počítá s napojením fasádou, zda smí stěnou, posoudí technik s kominíkem. Exclusive VU 25CS/1‑7 má jmenovitě 24,7 kW při 80/60 °C (26,4 kW při 50/30 °C), tedy nad limitem — spaliny jdou střechou nebo do vyvložkovaného komína a příplatek za trasu uvidíte předem v nabídce.

Super rychlá poptávka

Zavoláme vám do 24 hodin a domluvíme prohlídku.

Nezávazně.

Obě řady jsou závěsné kondenzační kotle Vaillant ecoTEC. ecoTEC pure je základní (vstupní) řada — v našem katalogu kombi VUW 236/7‑2 a kotel jen pro topení VU 246/7‑2. ecoTEC exclusive je nejvyšší řada výrobce (v katalogu Vaillant pod názvem ecoTEC exclusive IoniDetect) — v naší nabídce jen kotel jen pro topení VU 25CS/1‑7. Mezi nimi stojí komfortní ecoTEC pro a prémiová ecoTEC plus. Sestavu se samostatným zásobníkem k žádné řadě Vaillant v cenové politice nemáme; kdo chce zásobník u Vaillantu, dostane cenu v nabídce po prohlídce.

Kolik dům potřebuje, určí tepelná ztráta. Podle našeho modelu ztrácí při −15 °C nezateplený dům 150 m² asi 17 kW a 200 m² asi 21 kW, zateplený dům 200 m² asi 7,5 kW. Rozhodne výpočet ztráty na prohlídce — pětadvacítka z této dvojice je kotel pro běžný nezateplený dům, pro zateplený dům má Vaillant malé kotle v řadě plus.

ecoTEC pure, nebo ecoTEC exclusive?

ecoTEC pure vyberte, když chcete nejlevnější Vaillant na klíč: kotel jen pro topení VU 246/7‑2 stojí 71 000 Kč, kombi VUW 236/7‑2 70 300 Kč a u kombi je koaxiál fasádou v ceně (24,0 kW pro teplou vodu je přesně limit vyhlášky).

ecoTEC exclusive vyberte, když chcete nejvyšší řadu výrobce a kotel, který v mírné zimě jede dlouho na malý plamen místo startování: VU 25CS/1‑7 moduluje od 2,8 kW, pure od 8,3 kW. Co přesně exclusive přidává proti prémiové řadě plus, uvedeme v nabídce — v našich podkladech to doložené nemáme a vymýšlet to nebudeme. Vítěz tady není jeden: pure je kotel pro dům, kde rozhoduje cena, exclusive pro dům, který chce ladit spotřebu a má na to rozpočet.

Srovnání ecoTEC pure a ecoTEC exclusive (ceny na klíč, 5. 11. 2026)
ParametrVaillant ecoTEC pureVaillant ecoTEC exclusive
Třída (řada výrobce)vstupníprémiová (nejvyšší řada Vaillantu)
Kombinované modely v naší nabídceVUW 236/7‑2 (7,2–20,2 kW do topení, 24,0 kW pro teplou vodu)žádný — exclusive máme jen jako kotel pro topení
Modely jen pro topeníVU 246/7‑2 (8,3–26,1 kW)VU 25CS/1‑7 (2,8–26,4 kW)
Nejnižší výkon (modulace)7,2 kW (kombi), 8,3 kW (jen topení)2,8 kW
Odkouření fasádou v ceněu VUW 236/7‑2 ano; VU 246/7‑2 na hraně (jmenovitě 24 kW při 80/60 °C) — posoudí technikVU 25CS/1‑7 jmenovitě 24,7 kW při 80/60 °C (26,4 kW při 50/30 °C) = nad limitem — střechou nebo komínem, příplatek v nabídce
Základní záruka výrobce3 roky jen při uvedení do provozu autorizovaným servisem, online registraci a prohlídce ve 2. a 3. roce, jinak zákonné 2 roky. Zda a za kolik jde u které řady prodloužit, uvedeme v nabídce.
Cena na klíč (kombi)70 300 Kč—
Cena na klíč (jen topení, 25 kW)71 000 Kč88 000 Kč

Kolik stojí ecoTEC pure a ecoTEC exclusive na klíč

Kotel jen pro vytápění: pure VU 246/7‑2 stojí na klíč 71 000 Kč, exclusive VU 25CS/1‑7 88 000 Kč — rozdíl 17 000 Kč. Kombinovaný kotel má z této dvojice jen pure: VUW 236/7‑2 za 70 300 Kč. Kdo chce kombi z vyšší třídy, jde na prémiovou řadu plus (VUW 26CS/1‑5 za 84 000 Kč).

Ceny všech variant mají stránky ecoTEC pure — cena a ecoTEC exclusive — cena, všech 14 sestav Vaillant v jedné tabulce ceník kotlů Vaillant. Řady mezi nimi srovnávají ecoTEC pure vs plus a ecoTEC plus vs exclusive.

Co za příplatek dostanete — a co ne

Dostanete nejvyšší řadu Vaillantu a modulaci od 2,8 kW místo 8,3 kW — kotel, který se v mírné zimě netrhá startováním a víc kondenzuje. Nedostanete kombinovaný kotel (exclusive máme jen pro topení), víc výkonu (obě pětadvacítky vytopí stejný dům) ani delší základní záruku. Co exclusive přidává nad prémiovou řadu plus v regulaci a výbavě, v našich podkladech doložené nemáme — proto to tady nepíšeme a uvedeme to v nabídce. Třída je řada výrobce, ne známka kvality: pure je vstupní kotel, ne horší kotel. Proč rozhoduje spodní hranice modulace a ne horní číslo výkonu, vysvětluje jaký výkon plynového kotle.

Odkouření: kde pure vítězí a kde exclusive

Vyhláška č. 146/2024 Sb. (§ 48 odst. 2) připouští vyústění na fasádě jen u spotřebičů do 24 kW jmenovitého výkonu. Pure VUW 236/7‑2 dává pro teplou vodu 24,0 kW — přesně limit — proto je u něj koaxiál stěnou v ceně.

Obě pětadvacítky jen pro topení jsou jinde: pure VU 246/7‑2 má jmenovitě 24 kW při 80/60 °C (26,1 kW při 50/30 °C), exclusive VU 25CS/1‑7 jmenovitě 24,7 kW při 80/60 °C (26,4 kW při 50/30 °C), tedy nad limitem — jde střechou nebo do vyvložkovaného komína a příplatek uvidíte předem v nabídce. U pure posoudí trasu technik s kominíkem.

Kdo má vyhovující komín s vložkou, u toho rozdíl za odkouření mizí a rozhoduje jen cena kotle a modulace; co která trasa obnáší, rozebírá odkouření kondenzačního kotle.

Jak si mezi nimi vybrat podle domu

  • Dům s jednou koupelnou, teplá voda z kotle, fasáda volná — ecoTEC pure VUW 236/7‑2 za 70 300 Kč; exclusive kombi nemá.
  • Běžný dům jen pro topení, bojler nebo zásobník zůstává, rozhoduje cena — pure VU 246/7‑2 za 71 000 Kč.
  • Běžný dům jen pro topení, chcete nejvyšší řadu a modulaci od 2,8 kW — exclusive VU 25CS/1‑7 za 88 000 Kč; rozdíl 17 000 Kč.
  • Zateplený dům s malou ztrátou — ani jedna z dvojice; malé kotle od 10,9 kW má řada plus (VU 10CS/1‑5 za 76 000 Kč).

Na naši práci dáváme záruku 24 měsíců u obou řad; podmínky záruky výrobce jsou v tabulce výš. Kterou variantu váš dům potřebuje, řekneme vám po prohlídce — začíná to nezávaznou poptávkou.

Odkud jsou čísla

Ceny na klíč jsou z naší cenové politiky (ověřeno 5. 11. 2026) — tentýž výpočet, ze kterého vzniká vaše nabídka. Výkony, rozsah modulace a třídy řad jsou z katalogu sestav (24,7 kW při 80/60 °C u VU 25CS/1‑7 z našich dat Vaillant), se kterým naše cenová politika počítá (třída = řada výrobce: pure vstupní, exclusive prémiová; katalogový název exclusive IoniDetect z katalogu Vaillant).

Výkon pure pro teplou vodu 24,0 kW a 24 kW při 80/60 °C u VU 246/7‑2: ceník Vaillant. Vývod spalin fasádou jen do 24 kW jmenovitého výkonu: vyhláška č. 146/2024 Sb., § 48 odst. 2. Záruka: podmínky výrobce Vaillant (3 roky s registrací a prohlídkami).

Další srovnání: ecoTEC pure vs pro, ecoTEC pure vs plus, ecoTEC pro vs exclusive, ecoTEC plus vs exclusive a kotle Vaillant s cenami všech čtyř řad.

Na co se lidé ptají u téhle dvojice

Zeptat se rovnou

Jaký je rozdíl mezi Vaillant ecoTEC pure a ecoTEC exclusive?

Třída a modulace. ecoTEC pure je vstupní řada Vaillantu (kombi VUW 236/7‑2 a kotel jen pro topení VU 246/7‑2), ecoTEC exclusive nejvyšší řada výrobce — v naší nabídce jen kotel jen pro topení VU 25CS/1‑7. Exclusive moduluje od 2,8 kW, pure od 8,3 kW (kombi od 7,2 kW). Rozdíl v ceně na klíč u kotle jen pro topení 25 kW je 17 000 Kč.

Kolik stojí ecoTEC pure a ecoTEC exclusive na klíč?

Jen pro vytápění: pure VU 246/7‑2 71 000 Kč, exclusive VU 25CS/1‑7 88 000 Kč. Kombi má jen pure: VUW 236/7‑2 za 70 300 Kč. V ceně je kotel, demontáž a odvoz starého, montáž a obě revize. Platí k 5. 11. 2026.

Má ecoTEC exclusive kombinovanou verzi?

V naší nabídce ne — exclusive máme jen jako kotel jen pro vytápění VU 25CS/1‑7 k bojleru nebo zásobníku. Kdo chce kombinovaný Vaillant z vyšší třídy, bere prémiovou řadu plus: VUW 26CS/1‑5 za 84 000 Kč.

Je ecoTEC exclusive úspornější než ecoTEC pure?

Modulací ano: exclusive jde dolů na 2,8 kW, pure na 8,3 kW, takže exclusive u mírné zimy déle běží na malý plamen místo startování a víc kondenzuje. Rozdíl ve spotřebě ale dělá hlavně správný výkon kotle proti tepelné ztrátě domu a nastavení regulace. Co exclusive přidává ve výbavě nad řadu plus, uvedeme v nabídce.

Jde ecoTEC pure i ecoTEC exclusive fasádou?

Kombi pure VUW 236/7‑2 ano — 24,0 kW pro teplou vodu je přesně limit vyhlášky č. 146/2024 Sb., § 48 odst. 2; fasáda je v ceně. Pure VU 246/7‑2 (jmenovitě 24 kW při 80/60 °C) je na hraně a posoudí ho technik s kominíkem; exclusive VU 25CS/1‑7 má 24,7 kW při 80/60 °C, tedy nad limitem, a jde střechou nebo komínem za příplatek uvedený předem v nabídce.

Který Vaillant je nejlevnější na klíč?

Z této dvojice kombinovaný ecoTEC pure VUW 236/7‑2 za 70 300 Kč. Z celé nabídky Vaillant je nejlevnější kotel jen pro topení z komfortní řady pro, VU 146/5‑3 — ceny všech 14 sestav má ceník kotlů Vaillant.

Odpovídá Stanislav Vavroušek, TIČR ev. č. 3891/26/PZ‑M

Kam dál

Stanislav Vavroušek, technik a odpovědná osoba za oprávnění TIČR

Stanislav Vavroušek

technik a odpovědná osoba za oprávnění TIČR

Montuje plynové kotle v jižních a středních Čechách, na Plzeňsku a v Praze. Čísla na téhle stránce nejsou opsaná z ceníku — počítá je stejný soubor cenové politiky, ze kterého vychází i vaše nabídka, takže se nemohou rozejít. Když v textu něco doložené není, je to u toho napsané.

Oprávnění TIČR ev. č. 3891/26/PZ‑M v rozsahu F1, F2, G1, G2 Stránku napsal a čísla ověřil 5. 11. 2026 725 057 077

Výměna kotle na klíč

Necháte číslo, zavoláme vám do 24 hodin.

Nezávazně poptat
Nezávazně poptat